Plastyka dziąseł

Plastyka dziąseł (GINGIWOPLASTYKA)

Często już pojedynczy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej dziąseł wystarczy (gingiwoplastyka), by diametralnie poprawić estetykę uśmiechu – skorygować zarówno nadmiar, jak i deficyt tkanki.

Dzięki zabiegom mikrochirurgicznym z prostą i przewidywalną procedurą możemy bezboleśnie zlikwidować uśmiech dziąsłowy (tzw. gummy smile), odtworzyć estetyczny, prawidłowy kształt dziąseł, rozwiązać problemy pacjenta związane z dyskomfortem z powodu cofania się dziąseł, a przede wszystkim przywrócić radość z szerokiego uśmiechania się.

W naszych gabinetach wykonujemy zabiegi z zakresu gingiwoplastyki, takie jak:

  • przeszczep tkankowy (przeszczep dziąsła),
  • gingiwektomia (usuwanie fragmentów zbyt mocno rozrośniętych dziąseł, które optycznie skracają korony i przyczyniają się do zwiększonego ryzyka chorób przyzębia).

Wykonywane zabiegi są całkowicie bezbolesne, a dokładna diagnostyka w połączeniu z doświadczeniem naszych lekarzy, umożliwiają osiągnięcie oczekiwanego efektu.

Przeszczep dziąsła

Recesja to proces zaniku dziąseł, które cofając się, odsłaniają szyjki i korzenie zębowe. Poza problemami natury estetycznej (zęby są optycznie wydłużone, a naturalnie żółte korzenie coraz bardziej widoczne), recesja dziąseł może doprowadzić do utraty zębów. Jednym z jej objawów jest nadwrażliwość na gorące, zimne, kwaśne i słodkie potrawy oraz napoje.

Przeszczep tkankowy stosujemy, by rozwiązać problemy pacjenta związane z bólem, dyskomfortem czy poczuciem estetyki. Dzięki zabiegowi możemy:

  • ujednolicić kolor dziąseł,
  • ukryć odsłonięte, naturalnie żółte korzenie zęba,
  • zwiększyć odporność tkanek przyzębia na urazy mechaniczne oraz zmniejszyć nadwrażliwość zębów,
  • odtworzyć dziąsło w okolicy implantów stomatologicznych (co poza poprawą estetyki, ma również pozytywny wpływ na stabilizację implantu i regenerację kości).

Metody przeszczepu dziąsła w zabiegach periodnotologicznych dobieramy w zależności od celu zabiegu oraz uwarunkowań medycznych. Fragment podniebienia lub dziąsła z innego obszaru niż leczony wszczepiamy w miejsce trawione recesją.

Gingiwektomia (wydłużanie koron zębów)

Zbyt mocno rozrośnięte dziąsła optycznie skracają korony zębów, zaburzając tzw. estetykę biało-czerwoną, równowagę między koroną zęba (bielą) a widocznym dziąsłem (czerwienią). Przerośnięte dziąsło, zbyt mocno nachodzące na zęby, to także problem zdrowotny – utrudnia codzienną higienę jamy ustnej oraz sprzyja stanom zapalnym przyzębia. Rozwiązaniem jest chirurgiczne wydłużenie korony zęba. Bezbolesny zabieg, który przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.

Poza okołowierzchołkowym przesunięciem tkanek przyzębia, korony wydłużamy również poprzez rozbudowę w kierunku brzegów siecznych. Bywa, że stosujemy obie te techniki.

Tkanki miękkie goją się bardzo szybko. W większości przypadków szwy ściągamy już po kilku dniach. Po zakończonym leczeniu, w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta, możemy zaproponować poprawę estetyki uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych.

 

Plastyka dziąseł – metamorfozy

Plastyka dziąseł przed

Przed

Plastyka dziąseł po

Po

Poznaj więcej usług