Replantacja

Czy wybity ząb można uratować?

Całkowite zwichnięcie zęba, inaczej jego wybicie, to jeden z najpoważniejszych urazów stomatologicznych. Replantacja (reimplantacja) to ponowne osadzenie zęba w zębodole. Dzięki zabiegowi możemy uratować wybity ząb stały (nie należy replantować mleczaków).

Wpływ na powodzenie leczenia ma wiele czynników, w tym:

  • stan zębodołu i dziąseł pacjenta,
  • kondycja korzenia wybitego zęba,
  • sposób przechowywania zęba (wybity ząb należy chwycić delikatnie za koronę, przemyć zimną wodą i umieścić w pasteryzowanym mleku, soli fizjologicznej lub ślinie pacjenta, by nie dopuścić do wyschnięcia korzenia),
  • czas dotarcia do gabinetu stomatologicznego,
  • umiejętności i doświadczenie lekarza.

Reimplantacja zamierzona

Replantacja zamierzona to zabieg zaplanowany przez lekarza, gdy ząb usuwany jest celowo. Stosujemy ją między innymi w sytuacji, gdy konwencjonalne leczenie endodontyczne (kanałowe) nie może być przeprowadzone skutecznie. Wówczas po usunięciu zęba, odcinamy część korzenia, opracowujemy i wypełniamy kanał, a następnie umieszczamy ząb z powrotem w zębodole.

Wybity ząb u dziecka

Reimplantacja u dziecka jest możliwa, jeśli wybity ząb jest zębem stałym. Nie replantuje się mleczaków ze względu na ryzyko uszkodzenia zawiązek zębów stałych.

 

Poznaj więcej usług

Implanty


Brak nawet pojedynczego zęba ma niekorzystny wpływ na cały układ żucia, doprowadzając do zmian w zachowaniu i ułożeniu pozostałych zębów. Implantacja to najlepszy sposób na uzupełnienie luki w uzębieniu.

Protetyka


Prace protetyczne wykonane z wysokojakościowych materiałów przywracają estetykę uśmiechu i komfort życia pacjenta. Oferujemy piękne, włoskie korony i mosty porcelanowe oraz funkcjonalne protezy stałe, ruchome i natychmiastowe.

Leczenie zębów


Zapewniamy bezbolesne leczenie zębów w znieczuleniu miejscowym. Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzamy skutecznie już w ramach jednej wizyty.

Estetyka


Przywracamy piękny uśmiech za pomocą indywidualnie dobranego planu leczenia. Wykonujemy wybielanie laserowe i nakładkowe. Dzięki koronom i licówkom porcelanowym zmieniamy kolor, kształt i wielkość zębów, tak by efekt spełniał oczekiwania pacjenta.

Ortodoncja


Jesteśmy Partnerem Invisalign® – leczenia przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi. Skaner iTero oraz nowoczesne oprogramowanie, pozwalają nam zaprezentować na ekranie monitora symulację procesu leczenia, zanim je rozpoczniemy.

Higiena


Jesteśmy Certyfikowanym Gabinetem Guided Biofilm Therapy®, co oznacza, że profesjonalna higienizacja w naszym gabinecie jest komfortowa, bezpieczna dla dziąseł i szkliwa, a jednocześnie skuteczna.

Chirurgia


Zarówno ekstrakcje ósemek (usuwanie zębów mądrości), jak i bardzo skomplikowane zabiegi chirurgiczne przeprowadzamy w sposób bezbolesny i precyzyjny, dzięki czemu pacjent szybko wraca do zdrowia.

Diagnostyka


Nowoczesny sprzęt diagnostyczny dostępny na miejscu to zarówno dokładny i przewidywalny plan leczenia, jak i oszczędność czasu pacjenta. W naszej pracowni posiadamy tomograf i pantomograf.

Periodontologia


Zajmujemy się zachowawczym oraz chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia (paradontozy). Wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia inżynierii materiałowej, odbudowujemy utracone lub zniszczone tkanki.

Medycyna estetyczna


Dzięki zastosowaniu doskonale przebadanych wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy, wypełniamy zmarszczki i korygujemy poszczególne okolice twarzy, odejmując pacjentom lat. Wykonujemy zabiegi powiększania i korekcji kształtu ust.

Terapia laserowa


Korzystamy z laserów amerykańskiej marki BIOLASE – to znakomita alternatywa dla tradycyjnych instrumentów stomatologicznych. Lasery działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo oraz stymulują tkanki do odbudowy.

Podcięcie wędzidełka


Wędzidełko języka, wargi górnej oraz dolnej podcinamy laserowo. Zabiegi wykonujemy w sposób całkowicie bezbolesny, zarówno u dzieci powyżej 3 roku życia, jak i u osób dorosłych.