Usuwanie zęba

Co to jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja to inaczej zabieg usunięcia zęba. To jedna z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej. Choć może wydawać się prosta, potrafi sprawić wiele problemów – zwłaszcza, jeśli podejmuje jej się niedoświadczony chirurg szczękowy. Wybór właściwego lekarza i gabinetu stomatologicznego ma tu szczególne znaczenie. Problematyczna może być nietypowa budowa anatomiczna zęba, dlatego ekstrakcję powinna poprzedzać dokładna diagnostyka.

W naszej klinice usuwamy zęby (w tym ósemki) bezboleśnie, szybko i w sposób bezpieczny dla pacjenta.

Czy usuwanie ósemek boli?

Najczęściej usuwanymi zębami są zęby mądrości, a więc ósemki. Ze względu na usytuowanie ich higiena jest utrudniona, co prowadzi do zwiększonego ryzyka próchnicy. Ósemki bardzo często wyrzynają się nieprawidłowo, wpływając negatywnie na pozostałe zęby, lub nie mają miejsca w łuku zębowym. Wówczas niezbędna jest ekstrakcja.

W naszej klinice usuwamy zęby mądrości całkowicie bezboleśnie, stosując skuteczne znieczulenia miejscowe. Istnieje również możliwość usunięcia ósemki pod narkozą (w znieczuleniu ogólnym) – pacjent zasypia i budzi się po zabiegu.

Chirurgia stomatologiczna – jak przebiega usunięcie zęba?

Chirurgia szczękowo-twarzowa jest dziedziną medycyny, która koncentruje się na operacyjnych zabiegach wykonywanych w obrębie jamy ustnej, twarzy i szyi. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem schorzeń tylko i wyłącznie w zakresie jamy ustnej.

Jak przebiega zabieg usunięcia zęba?

 1. Wizyta konsultacyjna – w jej trakcie ustalamy wskazania i ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przeprowadzamy wywiad medyczny, wykonujemy badania obrazowe, zapoznajemy się ze stanem zdrowia jamy ustnej, tkanek miękkich i kości pacjenta.
 2. Indywidualny plan leczenia – w jego ramach uwzględniamy wszelkie niezbędne zabiegi, w tym, jeśli okazuje się konieczna, ekstrakcję.
 3. Zabieg usunięcia zęba w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu informujemy pacjenta, jak należy postępować po ekstrakcji (m.in. należy unikać schylania się).

Jakie są najczęstsze wskazania do usunięcia zęba?

Istnieje szereg wskazań, które są bezpośrednimi przesłankami do podjęcia leczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej, jakim jest ekstrakcja zęba:

 • Wskazania do usunięcia zęba wynikające z chorób tkanek zęba.
  Zęby są zniszczone w stopniu uniemożliwiającym innego rodzaju leczenie i odbudowę zachowawczą. Ma to miejsce:

  • gdy występuje np. zapalenie miazgi zębów ósmych; martwica i zgorzel miazgi zębów wielokorzeniowych;
  • gdy nie ma możliwości leczenia endodontycznego (kanałowego), a powodami są np. niedrożność lub zakrzywienie kanałów;
  • gdy zęby mleczne dotknięte są zgorzelą miazgi.
 • Wskazania chirurgiczne.
  Do usunięcia kwalifikują się:

  • zęby wielokorzeniowe ze zmianami okołowierzchołkowymi oraz zęby jednokorzeniowe, przy braku możliwości leczenia zachowawczego lub w przypadku istotnych przeciwwskazań do resekcji wierzchołka,
  • zęby zatrzymane, które są przyczyną dolegliwości bólowych lub przemieszczają zęby sąsiednie,
  • zęby ósme z utrudnionym procesem wyrzynania, nierokujące prawidłowego ustawienia w łuku,
  • zęby mocno uszkodzone, np. ze złamaną koroną, co uniemożliwia odbudowę protetyczną, ze złamanym skośnie lub podłużnie korzeniem, złamane zęby wielokorzeniowe,
  • zęby zgorzelinowe tkwiące w szczelinie złamania kości,
  • zdrowe zęby uniemożliwiające prawidłowe ustawienie odłamów złamania kości szczęki.
 • Wskazania protetyczne.
  Najczęściej mają miejsce u pacjentów, u których zęby ustawione poza łukiem i nie ma możliwości leczenia ortodontycznego lub kiedy w szczęce pozostaje pojedynczy ząb.
 • Wskazania ortodontyczne.
  Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego często trzeba przeprowadzić ekstrakcję zdrowych zębów np.: czwórek, by zrobić miejsce dla zębów ustawionych poza łukiem (bardzo często są to zęby przednie). Wskazania ortodontyczne obejmują też usunięcie zawiązków zębów ósmych przy stłoczeniu zębów i przodożuchwiu.
 • Wskazania periodontologiczne.
  Do głównych wskazań periodontologicznych zalicza się III° rozchwiania zęba wg Entina (ząb ruchomy w kierunku przednio-tylnym, przyśrodkowo-bocznym oraz pionowo wzdłuż swojej długiej osi), a także nawrotowe ropnie przyzębne niepoddające się leczeniu zachowawczemu.
 • Wskazania z przyczyn jatrogennych.
  Chirurg szczękowy dokonuje zabiegu w przypadku: zębów z perforacją kanału korzeniowego lub dna komory, a także złamania narzędzia podczas leczenia kanałowego, które przekraczają otwór wierzchołkowy i wywołują odczyn zapalny okolicznych tkanek (przy braku możliwości wykonania resekcji wierzchołka).
 • Wskazania doraźne.
  Obejmują choroby zębów i przyzębia u obłożnie chorych i chorych psychicznie, zęby z chorobami tkanek twardych i przyzębia w polu napromieniania przed planowaną radioterapią.
 • Wskazania ogólnoustrojowe.
  Dotyczą zębów martwych, zgorzelinowych, ze zmianami okołowierzchołkowymi oraz tych leczonych kanałowo. Ekstrakcje wykonywane są w tych przypadkach w okresie remisji choroby: choroba reumatyczna, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie nerwu wzrokowego i tkanek gałki ocznej, choroby alergiczne, choroby skóry.

 

Poznaj więcej usług

Implanty


Brak nawet pojedynczego zęba ma niekorzystny wpływ na cały układ żucia, doprowadzając do zmian w zachowaniu i ułożeniu pozostałych zębów. Implantacja to najlepszy sposób na uzupełnienie luki w uzębieniu.

Protetyka


Prace protetyczne wykonane z wysokojakościowych materiałów przywracają estetykę uśmiechu i komfort życia pacjenta. Oferujemy piękne, włoskie korony i mosty porcelanowe oraz funkcjonalne protezy stałe, ruchome i natychmiastowe.

Leczenie zębów


Zapewniamy bezbolesne leczenie zębów w znieczuleniu miejscowym. Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzamy skutecznie już w ramach jednej wizyty.

Estetyka


Przywracamy piękny uśmiech za pomocą indywidualnie dobranego planu leczenia. Wykonujemy wybielanie laserowe i nakładkowe. Dzięki koronom i licówkom porcelanowym zmieniamy kolor, kształt i wielkość zębów, tak by efekt spełniał oczekiwania pacjenta.

Ortodoncja


Jesteśmy Partnerem Invisalign® – leczenia przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi. Skaner iTero oraz nowoczesne oprogramowanie, pozwalają nam zaprezentować na ekranie monitora symulację procesu leczenia, zanim je rozpoczniemy.

Higiena


Jesteśmy Certyfikowanym Gabinetem Guided Biofilm Therapy®, co oznacza, że profesjonalna higienizacja w naszym gabinecie jest komfortowa, bezpieczna dla dziąseł i szkliwa, a jednocześnie skuteczna.

Chirurgia


Zarówno ekstrakcje ósemek (usuwanie zębów mądrości), jak i bardzo skomplikowane zabiegi chirurgiczne przeprowadzamy w sposób bezbolesny i precyzyjny, dzięki czemu pacjent szybko wraca do zdrowia.

Diagnostyka


Nowoczesny sprzęt diagnostyczny dostępny na miejscu to zarówno dokładny i przewidywalny plan leczenia, jak i oszczędność czasu pacjenta. W naszej pracowni posiadamy tomograf i pantomograf.

Periodontologia


Zajmujemy się zachowawczym oraz chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia (paradontozy). Wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia inżynierii materiałowej, odbudowujemy utracone lub zniszczone tkanki.

Medycyna estetyczna


Dzięki zastosowaniu doskonale przebadanych wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy, wypełniamy zmarszczki i korygujemy poszczególne okolice twarzy, odejmując pacjentom lat. Wykonujemy zabiegi powiększania i korekcji kształtu ust.

Terapia laserowa


Korzystamy z laserów amerykańskiej marki BIOLASE – to znakomita alternatywa dla tradycyjnych instrumentów stomatologicznych. Lasery działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo oraz stymulują tkanki do odbudowy.

Podcięcie wędzidełka


Wędzidełko języka, wargi górnej oraz dolnej podcinamy laserowo. Zabiegi wykonujemy w sposób całkowicie bezbolesny, zarówno u dzieci powyżej 3 roku życia, jak i u osób dorosłych.