Implanty

Implanty zębowe to obecnie najlepsze rozwiązanie problemu wszelkich braków zębowych. Można dzięki nim uzupełnić zarówno pojedynczy ząb jak i całkowite bezzębie.

Co to jest implant zębowy?

Implant stomatologiczny stanowi sztuczny korzeń, na którego podstawie odtwarzamy ząb za pomocą korony protetycznej. Dzięki takiej budowie (implanty jako fundamenty pod indywidualnie wymodelowane zęby), możemy uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego uzębienia.

Osteointegracja

Implanty uzyskują funkcję stabilnego fundamentu sztucznego zęba w procesie osteointegracji. Proces ten polega na zrośnięciu się kości z zewnętrzną powierzchnią implantu. To możliwe, ponieważ wszczep wykonany jest z materiału biokompatybilnego (najczęściej z tlenku tytanu), który nie powoduje powstania reakcji obronnej organizmu przeciwko ciału obcemu i sprzyja integracji z tkanką kostną.
Implantacja to zabieg wysoce przewidywalny. W zdecydowanej większości przypadków to najlepszy sposób na uzupełnienie braków zębowych. Pozwala na długotrwałe, komfortowe i funkcjonalne użytkowanie zębów odtworzonych na implantach.

Brak integracji wszczepu pojawia się bardzo rzadko, w zaledwie ok. 1% przypadków – wówczas ponawiamy próbę wszczepienia implantu lub zmieniamy projekt pracy protetycznej.

Dobry implantolog to połowa sukcesu

Na sukces leczenia implantologicznego wpływają doświadczenie i umiejętności implantologa, który:

  • umieści implant prawidłowo w kości wyrostka zębodołowego szczęk tak, by cała jego powierzchnia była pokryta kością, co ma znaczenie w procesie gojenia oraz zapobiegnie zanikowi tkanki kostnej. Kluczowa jest tutaj dokładna diagnostyka przedimplantacyjna (w tym badanie tomograficzne) – często okazuje się, że przed zabiegiem musimy odbudować i zregenerować kość.
  • wprowadzi implant jak najmniej traumatycznie, ale z odpowiednim uciskiem na tkanki kostne. Wiąże się to z przemyślanym, precyzyjnym użyciem narzędzi tak, aby nie doprowadzić do destrukcji lub nadmiernego przegrzania tkanek kostnych. Ucisk implantu na kość jest konieczny w celu utrzymania go w miejscu wprowadzenia. Niezbędne jest jego mechaniczne zakotwiczenie tzw. pierwotna stabilizacja. Dodatkowo, kompresja wszczepu wpływa korzystnie na przebudowę kości tak, aby mogła ona przenosić obciążenia podczas żucia pokarmów. Jednak ucisk nie może być nadmierny, ponieważ dochodzi wówczas do martwicy komórek kostnych i implant zostaje odrzucony.

Implanty nie powinny podlegać siłom mogącym powodować ich wyważanie lub przemieszczanie, zwłaszcza podczas okresu gojenia. Najczęściej warunek ten zostaje spełniony poprzez dwuetapowe postępowanie. Najpierw wprowadzamy implanty, a po kilku miesiącach zaopatrujemy je w gotowy ząb – koronę protetyczną.

W przypadku natychmiastowego obciążania implantów, czyli zabiegów pozwalających zakończyć leczenie w kilka dni, wprowadzenie implantu powinno spełniać dodatkowe warunki. Niezbędna jest tu odpowiednia modyfikacja położenia implantu, aby nie ulegał negatywnemu wpływowi sił żucia podczas gojenia oraz aby można było wykonać uzupełnienie protetyczne będące w idealnej harmonii z zębami przeciwstawnymi. Warunki te nie zawsze mogą być spełnione.

Jak długo implant będzie służył jako własny ząb? Czy implant jest niezniszczalny?

Te pytania nurtują większość pacjentów decydujących się na przeprowadzenie leczenia implantami. Tak, implant jest praktycznie niezniszczalny i może posłużyć nawet do końca życia pacjenta. By tak się stało, należy przede wszystkim dbać o tkanki go otaczające.

Kość ma tendencję do zanikania wraz z wiekiem. W idealnych warunkach proces ten przebiega powoli i nie istnieje ryzyko utraty przyczepu implantu do tkanki kostnej. Zanik kości może jednak następować szybciej, czego przyczyną mogą być: braki w utrzymaniu higieny jamy ustnej, choroby ogólne, urazy, unikanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

W większości przypadków implanty nie sprawiają ich użytkownikom żadnych problemów i pozwalają bardzo długo cieszyć się zębami na nich odbudowanymi.

 

Poznaj więcej usług

Implanty


Brak nawet pojedynczego zęba ma niekorzystny wpływ na cały układ żucia, doprowadzając do zmian w zachowaniu i ułożeniu pozostałych zębów. Implantacja to najlepszy sposób na uzupełnienie luki w uzębieniu.

Protetyka


Prace protetyczne wykonane z wysokojakościowych materiałów przywracają estetykę uśmiechu i komfort życia pacjenta. Oferujemy piękne, włoskie korony i mosty porcelanowe oraz funkcjonalne protezy stałe, ruchome i natychmiastowe.

Leczenie zębów


Zapewniamy bezbolesne leczenie zębów w znieczuleniu miejscowym. Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzamy skutecznie już w ramach jednej wizyty.

Estetyka


Przywracamy piękny uśmiech za pomocą indywidualnie dobranego planu leczenia. Wykonujemy wybielanie laserowe i nakładkowe. Dzięki koronom i licówkom porcelanowym zmieniamy kolor, kształt i wielkość zębów, tak by efekt spełniał oczekiwania pacjenta.

Ortodoncja


Jesteśmy Partnerem Invisalign® – leczenia przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi. Skaner iTero oraz nowoczesne oprogramowanie, pozwalają nam zaprezentować na ekranie monitora symulację procesu leczenia, zanim je rozpoczniemy.

Higiena


Jesteśmy Certyfikowanym Gabinetem Guided Biofilm Therapy®, co oznacza, że profesjonalna higienizacja w naszym gabinecie jest komfortowa, bezpieczna dla dziąseł i szkliwa, a jednocześnie skuteczna.

Chirurgia


Zarówno ekstrakcje ósemek (usuwanie zębów mądrości), jak i bardzo skomplikowane zabiegi chirurgiczne przeprowadzamy w sposób bezbolesny i precyzyjny, dzięki czemu pacjent szybko wraca do zdrowia.

Diagnostyka


Nowoczesny sprzęt diagnostyczny dostępny na miejscu to zarówno dokładny i przewidywalny plan leczenia, jak i oszczędność czasu pacjenta. W naszej pracowni posiadamy tomograf i pantomograf.

Periodontologia


Zajmujemy się zachowawczym oraz chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia (paradontozy). Wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia inżynierii materiałowej, odbudowujemy utracone lub zniszczone tkanki.

Medycyna estetyczna


Dzięki zastosowaniu doskonale przebadanych wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy, wypełniamy zmarszczki i korygujemy poszczególne okolice twarzy, odejmując pacjentom lat. Wykonujemy zabiegi powiększania i korekcji kształtu ust.

Terapia laserowa


Korzystamy z laserów amerykańskiej marki BIOLASE – to znakomita alternatywa dla tradycyjnych instrumentów stomatologicznych. Lasery działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo oraz stymulują tkanki do odbudowy.

Podcięcie wędzidełka


Wędzidełko języka, wargi górnej oraz dolnej podcinamy laserowo. Zabiegi wykonujemy w sposób całkowicie bezbolesny, zarówno u dzieci powyżej 3 roku życia, jak i u osób dorosłych.