Periodontologia

Zapalenie przyzębia

Termin paradontoza (bądź parodontoza) pochodzi z czasów, kiedy problemy dotyczące dziąseł kojarzono głównie ze zmianami związanymi z wiekiem pacjentów. Dzisiaj wiemy, że choroby dziąseł dotykają także 20, 30-latków, a niektóre ich formy również dzieci, i są główną przyczyną utraty zębów po 23 roku życia. Zmiany w dziąsłach i kości otaczającej ząb powoduje zapalenie. Tym samym termin parodontoza przestał być prawidłowy. Mówimy dzisiaj o zapaleniu przyzębia.

Jakie są objawy zapalenia przyzębia (paradontozy)?

Zapalenie przyzębia powoduje powolny zanik tkanek wokół zęba. Choroba przebiega skrycie, a objawami, które mogą na nią wskazywać są niewielkie krwawienia podczas szczotkowania zębów czy nitkowania, zaczerwienienie dziąseł, cofanie się dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, kamień nazębny. Te objawy są często przez pacjentów bagatelizowane, a obawy wzbudzają najczęściej objawy zaawansowanego procesu zapalnego – w tym zwiększona ruchomość zębów.
Dzięki specjalnie opracowanemu systemowi badań wykrywamy początkowe stadium choroby, które można wyleczyć skutecznie i bez konieczności sięgania po uciążliwe dla pacjentów zabiegi chirurgiczne. Leczenie zaawansowanej paradontozy jest znacznie bardziej czasochłonne i skomplikowane.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Rozwojowi paradontozy sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta bogata w cukry, stosowanie używek (alkohol, papierosy), nieleczona wada zgryzu oraz brak regularnego usuwania osadu i kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Namnażające się bakterie wywołują stan zapalny, który przyczynia się do zaniku dziąseł i kości. Stopniowo pogłębia się przestrzeń między zębem a dziąsłem (tzw. kieszonka dziąsłowa). Złogi bakterii (płytka bakteryjna) z czasem przekształcają się w trudny do usunięcia kamień poddziąsłowy. Postępujące zmiany osłabiają przyczep łącznotkankowy, co prowadzi do rozchwiania zębów, a w konsekwencji ich wypadania.

Leczenie zachowawcze paradontozy

Opracowaliśmy specjalny system wizyt, umożliwiający wykrycie najwcześniejszych objawów choroby (dzięki czemu pacjent może uniknąć zabiegów chirurgicznych niezbędnych w leczeniu zaawansowanego stadium paradontozy), a także pozwalający na kontrolowanie postępów leczenia.

  • W gabinecie profilaktyki we wstępnej fazie leczenia dokładnie oczyszczamy powierzchnie zębów i korzeni, oraz instruujemy, jak najefektywniej oczyszczać jamę ustną w domu, aby wyeliminować bakterie wywołujące zapalenie.
  • W dalszym etapie oczyszczamy kieszonki dziąsłowe urządzeniem VECTOR, dzięki czemu uzyskujemy wygładzone, pozbawione złogów i bakterii powierzchnie korzeni zębów.
  • Rozchwiane zęby łączymy specjalnymi szynami, by zwiększyć ich stabilność.

 

Chirurgiczne leczenie paradontozy

W przypadku zaawansowanego stadium zapalenia przyzębia niezbędne jest zastosowanie jednej z chirurgicznych metod leczenia paradontozy: kiretażu zamkniętego lub otwartego.

Kiretaż oszczędza tkanki otaczające ząb oraz nie wpływa na ogólną kondycję pacjenta. Poprawia stabilność zębów, likwiduje stan zapalny, niweluje nieprzyjemny zapach z ust oraz zapewnia dobry efekt estetyczny. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.

  • Kiretaż zamknięty to najczęściej wykonywany zabieg w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Stosujemy go w przypadku obecności kieszonek przyzębnych nieprzekraczających 5mm (szczelin między dziąsłem a zębem, pogłębionych wskutek rozwoju paradontozy). Kieszonkę oczyszczamy z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. z resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie, co umożliwia zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany.
  • Kiretaż otwarty stosujemy w przypadku obecności głębszych kieszonek przyzębnych. W przeciwieństwie do kiretażu zamkniętego wymaga nacięcia dziąsła (co pozwala na oczyszczenie kieszonki pod kontrolą wzroku) i zastosowania szwów.

Kiretaż laserowy to zabieg, w którym zamiast kiret stomatologicznych wykorzystujemy niezwykle precyzyjny laser. Stosujemy go najczęściej jako dopełnienie kiretażu otwartego/zamkniętego. Nowoczesna technika redukuje krwawienie i przyśpiesza proces gojenia się rany pozabiegowej.

 

Regeneracji tkanek i kości

Choroby przyzębia prowadzą do nieodwracalnej utraty tkanek otaczających ząb i nawet przy braku objawów ostrego zapalenia (zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk dziąsła), pozostają zmiany w postaci kieszonek przyzębnych i ubytków kości, co w konsekwencji może prowadzić do utraty zęba. Jedyną szansą, by go uratować są metody sterowanej regeneracji tkanek i kości.

Techniki te, z powodzeniem stosowane w naszej klinice, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej: błon zaporowych oraz materiałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej (Emdogein, biomateriały Bio-Oss, membrany kolagenowe Bio-Gide) pozwalają na skuteczną odbudowę utraconych lub zniszczonych tkanek.

 

Paradontoza – metamorfozy

Paradontoza przed

Przed

Paradontoza metamorfoza

Po

Paradontoza przed

Przed

Paradontoza metamorfoza

Po

Paradontoza przed

Przed

Paradontoza metamorfoza

Po

Paradontoza przed

Przed

Paradontoza metamorfoza

Po

Poznaj więcej usług